Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest 5 lutego.
W tym roku odbywają się
już 15. obchody.

„Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r. angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach unijnego programu „Łącząc Europę”.

W tym roku, przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy DBI zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.”

Źródło: saferinternet.pl

W związku z narastającymi negatywnymi zjawiskami na jakie napotykają nasi podopieczni w sieci, pragniemy zwrócić na nie uwagę Rodziców i ich opiekunów. Także my – nauczyciele, prowadzimy szereg działań związanych z propagowaniem wiedzy dotyczącej zagrożeń płynących ze zwiększonej aktywności dzieci w Internecie.
Nasze działania mają na celu podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci online. Jednak ten cel osiągniemy jedynie poprzez współpracę z środowiskiem domowym naszych uczniów. Nasze podjęte kroki, takie jak: prowadzenie godzin wychowawczych na temat ochrony danych i zagrożeń cyfrowych, pogadanki, apele, akcje informacyjne (ulotki, broszury), konkursy powinny zostać wsparte poprzez opiekunów dzieci. Dzięki wspólnym i jednolitym działaniom jesteśmy w stanie wypracować u naszych podopiecznych realną wiedzę i świadomość na temat funkcjonowania w cyfrowym świecie. Dlatego chcemy pomóc także Państwu w poszerzaniu swojej wiedzy na temat cyberzagrożeń poprzez publikację na naszych stronach poradników i broszur.
Drodzy Rodzicie i Opiekunowie: „Działajmy razem!”