Mistrz modelarstwa lotniczego

Cześć,
mam na imię Tobiasz i chodzę do 5 klasy naszej szkoły. Od ponad 5 lat należę do Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych. Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych (w skrócie GSML) jest największym i najbardziej utytułowanym stowarzyszeniem w Polsce. Zrzesza zawodników w różnych kategoriach wiekowych, zdobywających nagrody w Mistrzostwach Świata, Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski. W ramach stowarzyszenia spotykamy się w modelarni, gdzie pod okiem naszych instruktorów poznajemy zasady konstrukcji i budujemy modele, przygotowujemy się do zawodów, doskonalimy nasze umiejętności techniczne i z zakresu aerodynamiki. Podczas budowy modeli latających poznajemy w praktyce wiele praw fizyki, uczymy się obróbki materiałów i rysunku technicznego, zapoznajemy się z działaniem silnika spalinowego, a nawet urządzeń elektrotechnicznych. Wiadomości te, połączone z nawykiem dokładnej i sumiennej pracy, są przydatne w każdym zawodzie.

Modelarstwo lotnicze jest dla mnie połączeniem rywalizacji sportowej z możliwością realizacji swoich pomysłów i wynalazków. Niejeden były modelarz jest dziś pilotem naddźwiękowych odrzutowców lub konstruktorem lotniczym. Modelarstwo lotnicze posiada posiada swoją międzynarodową organizację i zrzeszone jest w jednej z sekcji Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) z siedzibą w Paryżu. Jako licencjonowany zawodnik, startowałem w zawodach w różnych klasach modeli m.in. F1K i F1Q, w których zdobyłem trzykrotnie indywidualne i dwukrotnie drużynowe Mistrzostwo w ramach Pucharu Polski. Modele latające dzieli się na 3 zasadnicze grupy: modele swobodne, na uwięzi i zdalnie sterowane falami radiowymi. Zawodnicy naszego stowarzyszenia wielokrotnie zdobywają najwyższe miejsca w każdej z kategorii.