Program Rodzina 500 plus oraz program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział ZUS w Zabrzu

Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie realizował program Rodzina 500 plus oraz program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).
W związku z tym rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię informacyjną. Na jej potrzeby uruchomiliśmy podstronę internetową dotyczącą świadczenia 500 + oraz świadczenia RKO.
 
Program Rodzina 500 plus to rządowy program, który stanowi finansowy fundament wsparcia polskich rodzin.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12 miesiąca do 35 miesiąca życia włącznie – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.
 
Wnioski o świadczenia można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.
 
 W sprawie programu Rodzina 500 plus oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego uruchomiona została specjalna infolinia 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00).
Konsultacje i porady w świadczeń będzie można również uzyskać:
·         w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres:cot@zus.pl,
·         we wszystkich placówkach ZUS,
·         podczas e-wizyty w ZUS.