Zajęcia świetlicowe – propozycje gier i zabaw

Zajęcia świetlicowe propozycje gier i zabaw 25.03 – 27.03.2020 r.

Świecowe drzewo
Potrzebne materiały: kredki świecowe, dwie jednakowe kartki papieru( najlepiej z bloku technicznego), temperówka, żelazko.
Wykonanie: Temperujemy kredki świecowe a ze ścinków układamy na kartce formę drzewa. Na wzór przykładamy delikatnie drugą kartkę i prasujemy żelazkiem. Pod wpływem ciepła ścinki rozpuszczą się i utworzą oryginalny obraz.

Guzikowe drzewo
Potrzebne materiały: kartka papieru, guziki, zamek błyskawiczny lub kawałek tkaniny, klej magic.
Wykonanie: Z tkaniny lub zamka tworzymy pień drzewa. Z guzików układamy koronę drzewa.

Kałużyści
Potrzebne materiały: brystol, lub kartka z bloku technicznego, plastikowe słomki, farby.
Na brystol wylewamy „kałuże” farb z różnych kolorów. za pomocą słomki rozdmuchujemy (rozlewamy) je tworząc wzory. Staramy się nadać tytuł swojej pracy.

.Motyle papierowe – praca plastyczna, instruktaż w filmiku:

 Praca plastyczna Kosmos.
Potrzebujemy: kartki, farby, nożyczki, klej, wykonanie jedną z kartek malujemy w różnych odcieniach niebieskiego kartka powinna w całości być pokryta farbą. Następnie nakładamy białą farbę na pędzel i pryskamy farbą nad niebieską kartką, odstawiamy do wyschnięcia. Uzyskana praca będzie stanowiła tło. Na kolejnych kartkach malujemy farbami w dowolny sposób łącząc różne kolory i po wyschnięciu wycinamy koła różnej wielkości- planety i przyklejamy na niebieską kartkę.

Eksperymenty dla dzieci

• Bańka w bańce. Potrzebujemy: woda płyn do naczyń, cukier, słomka. Wykonanie do szklanki wody wsypujemy łyżkę cukru i dwie łyżki płynu do naczyń, zwilżamy stół powstałą substancją a następnie dmuchamy słomką tworząc bańki.

• Wulkan. Potrzebujemy ocet soda oczyszczona opcjonalnie barwnik, duża miska i mniejsze naczynie z wodą. Wykonanie: do miski wkładamy mniejsze naczynie z wodą, dodajemy do niego ocet a następnie sodę oczyszczoną. Nastąpi erupcja wulkanu, duża miska zabezpieczy przed bałaganem

• Jajo dinozaura. Potrzebujemy: wody, mała figurka dinozaura, wykonanie: figurkę wkładamy do naczynia zalewamy woda zamrażamy następnie wyjmujemy zamrożone jajo z naczynia i próbujemy wydobyć dinozaura polewając ciepła i rozbijając tłuczkiem,

• Masa nienewtonowska. Potrzebujemy: skrobia i woda. Wykonanie skrobie i wodę mieszamy w proporcji 2:1 (z przewagą mąki) w efekcie powstaje substancja, która gdy ugniatamy zachowuje się jak ciało stałe a gdy bierzemy ją do ręki przelewa się jak ciecz. Masę można wlać do butelki a następnie wtłoczyć do balona w efekcie powstaje gniotek do zabawy

• W jaki sposób nitka potrafi przykleić się do kostki lodu? Potrzebujemy: szklanka z zimną wodą, kostka lodu, nitka. Wykonanie: Wrzucamy kostkę lodu do słoiczka z zimną wodą. Kładziemy długą nitkę na kostkę lodu (najlepiej w połowie kostki), tak żeby wystawała ze słoiczka. Posypujemy trochę soli na kostkę lodu, w miejscu, gdzie dotyka ona nitki. Czekamy dwie minuty i próbujemy podnieść kostkę na nitce. Sól spowodowała, że lód zaczął się topić, a potem z powodu otaczającej go zimnej wody, zamarzł znowu, tym razem wraz z nitką. Sól powoduje, że lód się topi. Dlatego w zimie sypie się sól na drogi, aby usunąć gołoledź.

• Czy jajko potrafi pływać? Potrzebujemy: ugotowane jajko, sól wodę. Wykonanie: wrzucamy jajko do wody obserwujemy, że leży na dnie, ponieważ jest cięższe od wody. Następnie dodajemy do wody dwie łyżki soli i jajko unosi się do góry ponieważ słona woda jest cięższa od jajka

• Co pływa a co tonie potrzebujemy: miskę z wodą, dowolne przedmioty np. śrubka, pinezka, kawałek styropianu, kawałek papieru, piórko. Wykonanie: sprawdzamy które przedmioty pływają a które toną.

Zabawa w ciepło- zimno
Wszystkim dobrze znana zabawa w chowanie ustalonego przedmiotu. Kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu mówimy ciepło, kiedy się od niego oddala mówimy zimno.

Fryzjerka/kosmetyczka
Zabaw się z dzieckiem w salon kosmetyczny lub fryzjerski.

Zabawa w zgaduj zgadula
Wypisz na kartce np. nazwy zwierząt, reszta uczestników zadaje pytania : Czy to zwierze jest duże?. Pytania zadajemy do skutku aż odgadniemy o jakie zwierze chodzi.

Internetowe propozycje spędzania czasu wolnego